Mistrzostwa Europy 29er 2024 w Gdyni

Mistrzostwa Europy 29er 2024 w Gdyni – Suma generalna

Międzynarodowa klasa 29er 9 lipca o 05:40 BST
1-8 lipca 2024 r

Wręczenie nagród Mistrzostw Europy 29er 2024 w Gdyni © Międzynarodowa Klasa 29er

W poniedziałek zakończyły się Mistrzostwa Europy 29er w ramach 25. Gdyńskich Dni Żeglarstwa. Wzięło w nim udział 138 drużyn z 25 krajów. W mistrzostwach dominowały polskie drużyny, które zdobyły cztery z sześciu złotych medali.

Od środy codziennie odbywały się trzy regaty przy fantastycznych wiatrach, zmiennych i trudnych warunkach, sprawdzających żeglarzy z całego świata. Ostatniego dnia, w poniedziałek 8 lipca, wiatr był bardzo słaby i nie odbyły się żadne wyścigi, co oznacza, że ​​polskie zespoły cieszyły się zwycięstwami na całej flocie.

Polska drużyna Ewy Lewandowskiej i Krzysztofa Królika została mistrzami Europy w kategorii mieszanej oraz zwycięzcami klasyfikacji generalnej mistrzostw. W kategorii mężczyzn i mężczyzn U-17 zwyciężyli Bartosz Żmudziński i August Sobczak, a w kategorii kobiet zwyciężyły Alicja Tutkowska i Alicja Dampc.

Czeska drużyna Karoliny Lojkovej i Petra Belnara zwyciężyła w kategorii mieszanej do lat 17, a niemiecka drużyna Adele Hübner i Katariny Frick zwyciężyła w kategorii kobiet do lat 17.

Brytyjscy żeglarze Finian Morris i Charlie Gran zostali wicemistrzami Europy w kategorii mężczyzn i zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Pierwszą trójkę uzupełnili ich rodacy James Crossley i Sam Webb.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej pozycji, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmieniające się i trudne warunki, jakie tu napotkaliśmy, rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie i daliśmy z siebie wszystko. Mając to na uwadze, wyjeżdżamy z Gdyni zadowoleni” – powiedział Finian Morris. Charlie Gran.

W kategorii mieszanej szwedzka drużyna w składzie Esther Lagerstrand i Melker Bondgers zajęła drugie miejsce, a trzecie ich rodacy Selma Hart i Lucas Wolfgang.

W kategorii mężczyzn. W kategorii do lat 17 drugie miejsce zajęła francuska drużyna Alexandre Mostiniego i Raphaela Alaina, a trzecie miejsce zajęła niemiecka drużyna Lucasa i Moritza Hammów. W kategorii kobiet brytyjscy żeglarze Annabelle Vines i Amelie Hiscox zdobyli srebro, a fińskie żeglarze Una Heinila i Silja-Sophie Laukkanen zajęły trzecie miejsce. W kategorii mieszanej Francuzi Clemens Faurel i Ferdinand Guillemot zajęli drugie miejsce, przed Polkami Anilą Frackowiak i Igorem Pychotą.

READ  Pierwsza w Polsce kolekcja osobliwości Hilton debiutuje w Heart of Krakow

Mistrzostwa Europy w 29erach odbyły się we wspaniałej atmosferze i warunkach. Wyczynowa międzynarodowa klasa 29er jest uważana za ważny krok w kierunku żeglarstwa olimpijskiego, oferując światowej klasy wyścigi na wodzie i silną społeczność na lądzie. Dzięki urzędom odpowiedzialnym za wyścig z Wielkiej Brytanii, Polski, TUN, GER, NOR i CZE uczestniczącym w programie Eurosaf zespołom wyścigowym udało się ukończyć 15 z 18 zaplanowanych wyścigów. Rywalizacja była zacięta, a stawka taka, jaka powinna być – a flota awansuje teraz na prestiżowe Mistrzostwa Świata Młodzieży w Żeglarstwie nad jeziorem Garda, a następnie na Mistrzostwa Świata 29er w Aarhus w Danii, które będą największymi w historii. Rekord mistrzostw międzynarodowej floty 29er z dotychczasową liczbą 248 zgłoszeń.