Polak Mirosław zdobył złoto we wspinaczce szybkiej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Alexandra Mirosław (po lewej) z Polski i Deng Lijuan z Chin rywalizują w finale wspinaczki szybkiej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu, Le Bourget we Francji, 7 sierpnia 2024 r. (Xinhua/Gao Jing)

Polka Aleksandra Mirosław zdobyła pierwszy w historii złoty medal olimpijski we wspinaczce szybkiej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., nieznacznie pokonując Chinkę Ding Lijuan i ustanawiając nowy rekord świata.

PARYŻ, 7 sierpnia 2020 (Xinhua) — Polka Aleksandra Mirosław pokonała w wielkim finale Chinkę Ding Lijuan i zdobyła złoty medal we wspinaczce szybkiej kobiet w debiucie olimpijskim na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Dwukrotny mistrz świata, który w poniedziałek ustanowił nowy rekord świata wynoszący 6,06 sekundy, uzyskał czas 6,10 sekundy, pobijając rekord życiowy Zhou wynoszący 6,18 sekundy.

„To wiele dla mnie znaczy. To jakby mój pierwszy raz we wspinaczce szybkiej, a także dla mnie tutaj w tej dyscyplinie, mam flagę mojego kraju i jako pierwszy stałem na podium, słysząc hymn narodowy. To było niesamowite” powiedział Miroslav, który o włos otarł się o podium w Kombinowanych zawodach kobiet odbyły się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio trzy lata temu, kiedy dyscyplina ta została po raz pierwszy wprowadzona do programu olimpijskiego.

Na pytanie, jak daleko może się posunąć, Polak odpowiedział: „Nie wiem”. „Powiedziałabym, że niebo jest granicą” – dodała.

Złota medalistka Aleksandra Mirosław z Polski ustanawia nowy rekord pracy, 7 sierpnia 2024 r. (Xinhua/Gao Jing)

Srebrny medal Deng to pierwszy chiński medal olimpijski we wspinaczce, ale wydaje się, że nie dały się ponieść emocjom.

„Myślę, że nadal nie zdałem sobie sprawy z tego, co osiągnąłem” – powiedział 24-latek. „W tej chwili jestem zagubiony”. „Myślę, że jestem spokojną osobą, co jest dobre w tym sporcie”.

READ  Skandal z sekstingiem w krykiecie: wściekłość w szatni opuszcza krykieta w Australii walczącej z pożarami buszu

Ding powiedziała, że ​​żyje we własnym, cichym świecie pomimo hałaśliwych tłumów przed konkursami.

Ding pokonał mistrza świata Desaka, Ritę Kusumę Dewi z Indonezji, o 0,006 sekundy w ćwierćfinale w najbliższym pojedynku dnia i zapewnił sobie dobry występ, aby zwyciężyć w swoim półfinałowym meczu z innym indonezyjskim wspinaczem, Rajyą Salsabilullahem.

„Nie myślałem za dużo. Po prostu skupiłem się na tym, żeby dać z siebie wszystko i na każdym podjeździe, nie myśląc o innych rzeczach” – powiedział Ding.

Złota medalistka Aleksandra Mirosław (w środku) z Polski, srebrna medalistka Ding Lijuan (po lewej) z Chin i brązowa medalistka Alexandra Kaluka z Polski komunikują się podczas ceremonii wręczenia nagród, 7 sierpnia 2024 r. (Xinhua/Gao Jing)

Kolejna Polka, Alexandra Kaluka (6,53), pokonała w małym finale Salsabil Allah (8,24) i zdobyła brązowy medal.

„Byłem bardzo szczęśliwy i nie mogłem uwierzyć, że właśnie zdobyłem brązowy medal. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z siebie, że tego dokonałem” – powiedział Kaluka.

22-latka ujawniła, że ​​po meczu jako pierwsza wysłała SMS-a do swojej siostry bliźniaczki Natalie, aby podzielić się swoimi radościami. Natalie jest także jedną z najlepszych wspinaczek sportowych na świecie, ale opuściła igrzyska olimpijskie, ponieważ każdy Narodowy Komitet Olimpijski ma w zawodach tylko dwa miejsca.

„Moja siostra jest najważniejszą osobą w moim życiu. Daje mi (wszystko) każdego dnia i mogę z całą pewnością powiedzieć, że bez niej nie byłoby mnie tutaj” – powiedziała.

W środowych zawodach mieszanych mężczyzn Hiszpan Alberto Gens Lopez był liderem klasyfikacji z 72 punktami i awansował do piątkowego finału na czwartym miejscu, podczas gdy czwarty Japończyk Sorato Anraku objął prowadzenie z 68 punktami. Finalista jako najlepszy zawodnik w klasyfikacji generalnej.