Polscy szachiści błyszczą na Mistrzostwach FIDE 2024

W środkowej Ugandzie, w Entebbe, zakończyły się Uniwersyteckie Mistrzostwa Świata w Sportach Umysłowych 2024 organizowane przez Międzynarodową Federację Uniwersytecką. W wydarzeniu, które obejmowało zawody szachowe, udział wzięli uczestnicy z 16 krajów. To był drugi raz, kiedy Entebbe było gospodarzem zawodów IU, po tym, jak w 2014 roku było gospodarzem Mistrzostw IU w przełajach.

Polki zdominowały rywalizację szachową, zdobywając trzy z czterech tytułów indywidualnych. W zawodach kobiet w szachach błyskawicznych Polska zwyciężyła w zawodach w szachach błyskawicznych. Złoty medal zdobyła Julia Antolak z notą 7,5 pkt., a jej rodaczki Leoja Jaroka i Anna Kubica zdobyły odpowiednio srebrny i brązowy medal.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Kobiet w Blitz

Po zaciętej rywalizacji Indyjka Akanksha Hajawani zdobyła złoty medal w biegu klasycznym kobiet. Hajawani zremisowała ze wszystkimi czterema przeciwnikami dzięki wygranym lepszym dogrywkom. Drugie miejsce zajęła jej indyjska rodaczka Saina Salonica, a brązowy medal zdobyła Polka Alisha Slivica.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Kobiet w Klasyku

W rywalizacji mężczyzn Polak Milos Szbar pokonał dwóch Francuzów i zdobył złoty medal w turnieju klasycznym. Jego wynik 7,5 punktu wystarczył, aby zapewnić mu pierwsze miejsce, natomiast Jovan Gatineau i Benjamin Devromon zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Klasyfikacja końcowa turnieju Classic Open

Polska zakończyła swój fantastyczny tydzień w Entebbe zwycięstwem Igora Janka w zawodach szachów błyskawicznych mężczyzn z notą 7,5. Jest weteranem podium FIDE, zdobył srebrny medal w Antwerpii w 2022 roku zarówno w konkurencjach klasycznych, jak i błyskawicznych. Tuż za Jankiem, Richard Mladek z Czech i Richard Turkan ze Słowacji mieli po 7 punktów, a Mladek zdobył srebro w tie-breaku.